How to care for your new pieces

You don't need to wash our clothes before wearing them for the first time.

Instructions :

  • Wash inside out in the washing machine at a temperature of up to 30°C with similar colors and spin on a low spin to preserve the shape and colors
  • Iron at a maximum temperature of 120 °C
  • Do not use a clothes dryer to maintain its size

By washing at a low temperature and at low speeds, you extend the life of your clothes, save the environment and your wallet.


Note: We like to wear the clothes you can find on our e-shop.
We know from our own experience that if necessary, clothes can be washed at a higher temperature (40 °C) and a dryer can be used for drying - however, we do not recommend this to anyone.

Tips

Neperte prádlo příliš často

Odstraňte ručně skvrny a pro osvěžení vyvětrejte oblečení po každém nošení. Snížením počtu praní přispíváte ke snížení své ekologické stopy a šetříte svůj čas i peníze.

Snižte teplotu praní

Snížením teploty ze 60°C na 30°C ušetříte více, než polovinu energie.

Informace na etiketě doporučují nejvyšší možnou teplotu prací lázně. Většina moderních pracích prostředků a praček dokáže vyprat vaše oděvy stejně dobře i za nižších teplot.

Přírodní sušení je zadarmo

Sušením v závěsu šetříte energii a vaše oděvy budou mít stálý tvar a vydrží déle.

Žehlete prádlo, jen když je to nezbytné

Šetřete energii i svoje úsilí. Vyjměte prádlo z pračky, co nejdříve po ukončení pracího cyklu je pověste, aby se minimalizovalo pomačkání. Zkuste využít tepla a vlhka v koupelně pro vyrovnání drobných záhybů a pomačkání.

Zdroj: Clevercare.info

Související: Přehled symbolů údržby včetně vysvětlení.